Gospina trava (kantarion) je višegodišnja zeljasta biljka iz porodice kantariona (Hypericaceae). Stabljika je uspravna i u gornjem dijelu razgranata. Stisnete li nju ili cvjetove, ispustit će se sok crvene boje zbog pigmenta hipericina. Gospina trava ima dugoljaste ili kopljaste listove cjelovitog ruba s prozirnim točkicama koje upućuju na žlijezde s eteričnim uljem. Pojava smeđih mrlja ili oštećenja po listovima ukazuje na nepodnošljivost gospine trave na veće onečišćenje zraka. Cvjetovi su zlatnožute boje i na vrhu stabljike skupljeni u cvatove. Čaška se sastoji od pet lapova, a vjenčić od pet žutih latica. Prašnici su mnogobrojni. Plod je tobolac koji nosi sitne, crnosmeđe sjemenke. U ljekovite svrhe se koriste list i cvijet u obliku čaja, ulja, tinkture i kupke.
Stanište
Gospina trava najčešće raste u skupini na osunčanim livadama, zapuštenim zemljištima, šikarama, svijetlim šumama i uz putove. Može se vrlo lako uzgajati na balkonu ili dvorištu.
Cvatnja i vrijeme branja
Gospina trava cvate od svibnja do rujna. Cvjetovi i listovi se beru za vrijeme cvatnje, ali prije zametanja plodova. Najlakše je prilikom branja odrezati cijeli nadzemni dio biljke, napraviti snopić i obješeni sušiti na sjenovitom i prozračnom mjestu. Najljekovitiji cvjetovi gospine trave su oni koji se beru u srpnju.
Kemijski sastav gospine trave
Gospina trava sadrži eterična ulja, tanine, pektin, hipericin, pseudohipericin, flavonoide (rutin, hiperozid, kvercetin), smolu, željezo i vitamin C.
Izvorni članak pročitajte na linku OVDJE
Foto: Flickr, Pixabay
Blidinje.NET/med.over.net