Hamburg je prvi grad u Njemačkoj koji je kroz dvije prometnice od 01. lipnja zabranio promet dizelašima bez “blue” tehnike. Ipak, mnogo je i pitanja oko smisla takve zabrane. Makar je Savezni upravni sud raspravljao u prvom redu o zagađenosti grada Stuttgarta i pri čemu je “kao krajnju mjeru” dopustio mogućnost zabrane dizelskim vozilima, prvi grad koji uvodi zabranu je Hamburg. I on već kronično premašuje zadane granice dušikovih oksida i sitne prašine tako da ponoći sa četvrtka na ovaj petak, 1. lipnja vozači starijih dizelskih vozila moraju izbjegavati određene dionice.
Kad kažemo “starijih”, to je relativno: zabrana se odnosi na dizelska vozila koja zadovoljavaju u najboljem slučaju tek normu Euro 5 i kakva su mnogi proizvođači nudili kupcima sve do prije nekoliko godina. U pravilu, dizelska vozila koja imaju motore s ugrađenom tehnikom pročišćavanja ispuha urinom – tržišni naziv takvih vozila je obično “blue”, “bluetec” ili slično – kategorizirana su u Euro 6 i za njih nema nikakvih ograničenja.
Evo nekih osnovnih podataka o ovoj zabrani “starih” dizelaša u Hamburgu:
Zabrana se odnosi samo na dvije prometnice na kojima je uvijek gust promet u četvrti Altona Nord. To je 580 metara kroj aleju Maxa Brauera i 1,6 kilometara duga dionica kroz Stresemannstraße. Ali dok je aleja Brauera doista zabranjena za sva osobna i teretna vozila s dizelskim motorom sa Euro 5 ili manje, na Stresemannstraße se zabrana odnosi samo na takva dizelska teretna vozila. Povrh toga, postoji mnoštvo izuzetaka: za stanare, dostavu…
Grad Hamburg je ta zabrana skupo koštala: proteklih tjedana je postavljeno više od 100 prometnih znakova zabrane i upozorenja. Ali problem je – na vozilima ne mora biti baš nikakve oznake po kojoj može biti jasno da udovoljava normama Euro 6 (ili bolje). Tako će prometna policija zaustavljati tek poneka vozila i provjeravati prometnu dozvolu gdje to piše. Ali kako kaže glasnogovornik grada Hamburga, čak i ako nekog “uhvate”, u prvom razdoblju će vozač biti tek upozoren. Nakon toga je predviđena globa od 25 eura za osobna i 75 eura za teretna vozila.
Njemački ministar prometa Andreas Scheuer (CSU) je čak i ovu prvu zabranu dizelaša iskoristio kao priliku izjasniti se protiv takvih zabrana i za opću mobilnost što je “osnova gospodarstva i slobode građana”. Službeni Berlin ovu zabranu Hamburga vidi prije kao eksperiment, nego kao nešto što bi ubrzo trebali slijediti i drugi gradovi u Njemačkoj. Političar stranke zelenih, Cem Özdemir pak poručuje kako “Hamburg ide prvi, siguran sam da će ga drugi gradovi brzo slijediti”. Organizacije poput Greenpeace i Savez za tračnice pak smatraju da to treba biti povod što više gradskog prometa prebaciti na transportna sredstva koja više štite okoliš kao što je prigradska željeznica.
Istovremeno i službenici Hamburga priznaju kako ova zabrana ima veoma malo smisla. Dok se ne zabrani promet takvim vozilima kroz čitav grad, učinak će jedino biti da će vlasnici starijih dizelaša ići drugim prometnicama kako bi zaobišli zabranu i zapravo još duže voziti po gradu – i emitirati dušikov oksid. Priznaju kako je ova zabrana djelom i doista eksperiment gdje bi se onda barem na tim prometnicama utvrdilo, je li se smanjila količina tih plinova i sitne prašine.
Nakon toga bi se moglo razmišljati i o drugim mjerama: proširenju područja zabrane, ali i o uvođenju “plave naljepnice” koja bi označivala “čiste” dizelaše.
Blidinje.NET/croenergo.eu