Protekle godine zabilježene su rekordne količine elektronskog otpada širom svijeta – bačeno je 45 milijuna tona televizora, mobilnih telefona i drugih uređaja, čime su protraćene velike količine vrijednih materijala, kao što su zlato ili bronza, navodi se u UN-ovoj studiji.
Sve veći prihodi i niže cijene uređaja, od solarnih panela do frižidera, doprinijeli su rastu e-otpada (definiranog kao stvar s baterijom ili utičnicom) za osam posto u odnosu na 2014, kad je tog otpada bilo 41 milijun tona.
Kako se navodi u zajedničkoj studiji Sveučilišta UN-a, Međunarodne telekomunikacijske unije i Međunarodne organizacije za čvrsti otpad, navedena količina jednaka je veličini 4.500 Eiffelovih tornjeva.
Dodaje se da se vrijednost sirovih materijala u otpadu iz 2016. procjenjuje na 55 milijardi eura i uključuje metale kao što su zlato, srebro, platina, bakar i paladij.
No, dokumentirano je da je samo 8,9 milijuna tona otpada sakupljeno i reciklirano tijekom prošle godine. Većina e-otpada završila je na deponijima kao smeće iako bi reciklaža bila razumnija u svakom smislu.
Procjenjuje se da će do 2021. količina e-otpada porasti na 52,2 milijuna tona.
Kina je u protekloj godini bila najveći izvor tog otpada sa 7,2 milijuna tona, dok su na drugom mjestu Sjedinjene Američke Države.
U izvještaju se navodi da je ljudima jeftinije kupiti novi model zbog nadogradnji ili zbog toga što je to jeftinije od popravka.
Autor/Izvor: © Portal croenergo.eu
Blidinje.NET