Međunarodni dan šuma, utemeljen na Generalnoj skupštini Europske poljoprivredne organizacije 1971. godine, širom svijeta se brojnim prigodnim akcijama simbolično obilježava na prvi dan proljeća, 21.ožujka. Globalno obilježavanje Dana šuma predstavlja platformu za podizanje svijesti o važnosti svih vrsta šuma i drveća i načina na koji nas održavaju i štite.
Ovogodišnje teme Međunarodnog dana šuma su šume i hrana, čime se slavi ključna uloga šuma za sigurnost hrane, prehrane i životnih sredstava.
Šume zbog svoje iznimne raznolikosti predstavljaju jedan od najsloženijih ekosustava na Zemlji te su od neprocjenjive važnosti za očuvanje bioraznolikosti našeg planeta. Predstavljaju dom za čak oko 80 posto svjetske kopnene bioraznolikosti, a čitavo čovječanstvo ovisi o nizu usluga na kojima može zahvaliti upravo šumama. Šume imaju ključnu ulogu u borbi protiv sve izraženijih klimatskih promjena jer kao prirodni ponori ugljika apsorbiraju i skladište velike količine ugljikovog dioksida. Izuzetno su važne jer smanjuju rizik od poplava i djeluju kao zapreka poplavnim vodama, mogu zadržati višak kišnih voda te spriječiti ekstremne poplave i smanjiti štetu. Drveće također sprječava eroziju tla, reducira sedimente koji ulaze u vodene tokove i povećava upijanje vode u tla. Pored svega toga, šume ublažavaju posljedice suše, pomažu u opskrbi pitkom vodom i proizvode kisik koji udišemo, osiguravaju nam hranu i lijekove te ekonomsku stabilnost stanovništva diljem svijeta. Održivo gospodarenje šumama i korištenje njihovih resursa ključni su za borbu protiv klimatskih promjena i za doprinos prosperitetu i dobrobiti sadašnjih i budućih generacija.

Šume također imaju ključnu ulogu u smanjenju siromaštva i postizanju ciljeva održivog razvoja (SDG). Unatoč svim ovim neprocjenjivim ekološkim, ekonomskim, društvenim i zdravstvenim dobrobitima, šumskih je površina na Zemlji svakim danom sve manje. Šume su ugrožene požarima, štetočinama, sušama i krčenjem šuma bez presedana, a na nama je da zaštitimo te dragocjene prirodne resurse koji nam donose mnoge dobrobiti, a jedna od najvažnijih je zdravlje. Obilježavanje Međunarodnog dana šuma koordiniraju Forum Ujedinjenih naroda za šume i Organizacija Ujedinjenih naroda za hranu i poljoprivredu (FAO), u suradnji sa svjetskim vladama, Suradničkim partnerstvom za šume (Collaborative Partnership on Forests) i drugim relevantnim organizacijama na tom području. Također, ove godine FAO slavi svoju 80. obljetnicu osnutka pa će se događaji organizirani povodom Međunarodnog dana šuma obilježiti predstavljanjem akcija i najboljih praksi koje promiču održivu, uključivu i otpornu budućnost hrane.