Murva je listopadno drvo odnosno grmlje, koje raste od 5-15 metara visine. Postoje tri tipa murve koje su zastupljene u Europi, a to su crna, bijela te crvena murva. Murva ima prilično razgranatu krošnju i korijenje, s malenim plodovima veličine oko 2 cm, bijele, ljubičaste i crvene boje. Plod murve iznimno je ukusan i zdrav za čovjeka.
Murva je zaslužna za svilu
U Hrvatskoj se murva još naziva dud, te je poznata po dudovom svilcu. Dudov svilac je ličinka koja proizvodi svilena vlakna, odnosno svima poznatu finu tkaninu, predivnu prirodnu svilu. Bijela murva se uzgaja posebno u te svrhe, jer se dudov svilac hrani njenim lišćem, a svoje čahure tada radi od svilene niti koju kasnije koristimo.
Ljekovito djelovanje murve
Murvin plod, osim zbog odličnog okusa, konzumira se još i zbog svog ljekovitog djelovanja. Još od davnina poznata je u kineskoj medicini kao snažan saveznik ljudske krvi. Plodovi bijelog duda koriste se kod liječenja anemije, dijabetesa, opće slabosti i slabokrvnosti te opstipacije i probavnih smetnji. Plodovi djeluju antikancerogeno te imaju protuupalno djelovanje na ljudski organizam. Murva sadrži magnezij, kalcij, fosfor i kalij u velikim količinama te C, E i K vitamine.
Delicije od murve
Plodove murve možemo jesti odmah sa stabla kao pravu ljekovitu deliciju ili je pak pripremati na druge načine.
Sok od murve punog je i finog okusa, slatku marmeladu djeca obožavaju, a iznimno je ukusan i interesantan murvin ljuto-slatki džem koji se može koristiti na slatkom biskvitu i palačinkama ili pak kao prilog uz crveno meso odnosno divljač.
Sok od murve
Potrebni sastojci:
5 kg zrelih plodova murve,
1 kg šećera,
2 vanilin šećera,
voda.
Upute za pripremu:
Oprane plodove murve pariti 5 minuta u vreloj vodi, a nakon toga ohladiti isto toliko u hladnoj vodi. Tako omekšane i osvježen plod protisnuti kroz tkaninu ili veoma sitno sito kako bi iscijedili samo sok te potom dodati šećere.
Kuhati na srednje jakoj vatri uz stalno miješanje i vađenje pjene po rubovima. Kada se sok zgusne ostaviti ga da se hladi, te tako hladnim pripravkom puniti staklenke. Ovaj sok pravo je osvježenje jer je drugačiji, a također sam sirup je izvrstan za iskašljavanje sekreta iz grla i pluća.
Slatki džem od murve
Potrebni sastojci:
0,5 kg plodova murve,
200 gr šećera,
Sok od pola limuna,
vanilin šećer,
džemfix 1/3 vrećice.
Upute za pripremu:
Očišćene plodove murve kratko izmiksati u blenderu te kuhati na srednje jakoj vatri, uz stalno miješanje 10 minuta. U pripravak dodati šećer, vanilin šećer i limun te ostaviti na laganoj vatri da se počne zgušnjavati.
Umutiti „džemfix“ te prokuhati još nekoliko minuta i ostaviti da se samo kratko ohladi. Džem stavljati u vruće staklenke, poklopiti te okrenuti naopako samo nekoliko minuta, a zatim staviti na hladnije i tamno mjesto, no ne u frižider.
Džem na raženom kruhu sa šalicom toplog mlijeka siguran je recept za zdravo i zadovoljno dijete.
Ljuto – slatki džem od murve
Potrebni sastojci:
5 šalica plodova murve,
2 šalice šećera,
3 šalice vode,
1 žličica chilli papričice,
želin.
Upute za pripremu:
Očišćenu murvu, vodu te papričicu i Želin kuhati na srednje jakoj vatri 10 minuta te dodati šećer i kuhati još 5 minuta dok se malo ne zgusne. Džem prebaciti u vruće staklenke. Ljuto-slatki džem od murve idealan je za zaintrigirati svako, pa i najprofinjenije nepce.
Širok je spektar primjene murve i većina se ljudi s njom susrela u nekom obliku, no treba pripaziti sa sokom murvina ploda, jer kada jednom uprlja odjeću zaista se teško s nje skida. Stara je legenda da murva u svojim krošnjama čuva priču o tragičnoj ljubavi Pirama i Tizbe što su ispod nje ostavili svoje mlade živote te je tako zauvijek ostala obojena snažnom bojom krvi.
Blidinje.NET/krenizdravo.rtl.hr
1 Komentar
Dud.