Ako pronađete krpelja na tijelu, uhvatite ga pincetom zahvaćajući ga što je bliže glavici i laganim i strpljivim, i do 10 minuta ako je potrebno, povlačenjem izvucite iz kože. Preporučljivo je prije oprati ruke, a pincetu dezinficirati antiseptikom, uputa je iz Klinike za infektivne bolesti dr. Fran Mihaljević što i kako točno učiniti u slučaju uboda krpelja.
Nakon opisanog postupka mjesto uboda valja premazati antiseptikom i idućih mjesec dana pripaziti pojavljuje li se kakvo crvenilo. Dakle, preporuka stručnjaka jasno eliminira dva učestala ponašanja kod uboda krpelja – automatski odlazak liječniku i “zavrtanje” glave krpelja. Nije svaki krpelj zarazan, procjenjuje se da je takvih između 10 i 20 posto, ako ostane neki njegov dio, uglavnom ubrzo sam i izađe, a liječniku se treba javiti ako dođe do nekih simptoma bolesti ili pak infekcije na mjestu uboda.
Najučestalije bolesti koje prenose krpelji općenito, pa tako i kod nas, jesu lajmska borelioza i krpeljni meningoencefalitis (KME) te ih je obvezno prijaviti Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo. Prema njihovoj statistici, lani je bilo 420 potvrđenih slučajeva lajmske borelioze i deset oboljelih od KME-a, a zajednički je problem što se “na račun” sličnih simptoma nekih viroza u početku često ne pomišlja na krpeljnu zarazu, dok konačne najteže posljedice tih bolesti mogu biti iznimno teške. KME je bolest puno težeg tijeka sa simptomima u dva maha – prva faza traje oko dva tjedna nakon inkubacije i simptomi nalikuju virozi, a onda ide stanka i druga faza bolesti u kojoj može doći i do meningitisa. Dok se lajmska bolest liječi antibiotikom, za KME se preporučuje cijepljenje kao prevencija, piše vecernji.ba
Blidinje.NET