Studija o praćenju utjecaja čovjeka na Zemlju objavljena u časopisu Science navodi kako su ceste izlomile površinu Zemlje na 600 tisuća komada, a mnogi od tih dijelova premali su za omogućavanje razvoja i života divljih životinja te održavanje biološke raznolikosti.
Iako područja bez cesta čine čak 80% kopnene površine, cijela Zemlja je podijeljena u 600 tisuća dijelova, od čega ih je više od 50% površinom manje od jednog četvornog kilometra. 80% dijelova je manje od pet četvornih kilometara, a samo 7% dijelova je veće od 100 četvornih kilometara.
Među utjecajima povezanih s prisutnošću cesta ističu se krčenja šuma i fragmentacija staništa, povećana smrtnost divljih životinja, kemijsko zagađenje te buka. Ovi učinci, upozoravaju znanstvenici, u budućnosti bi mogli utjecati na veći dio planeta, budući da velik dio površina bez cesta ne spada u zaštićena područja.
Prema drugoj studiji, objavljenoj u časopisu PLoS Biology, do 2050. će diljem svijeta biti izgrađeno još 25 milijuna kilometara cesta, od čega je većina u zemljama u razvoju. Ovo je razlog zbog kojeg su znanstvenici kreirali sustav mapiranja koji pokazuje najprikladnija područja za izgradnju novi cesta te želi “pomiriti” svjetske poslovne i ekološke interese.
“Ukoliko se nove ceste izgrade na adekvatan strateški način, na način da povežu slabo povezana i već iskrčena područja, možete napraviti dobar balans te osigurati gospodarski rast uz zadržavanje biološke raznolikosti”, objašnjavaju znanstvenici. Korištenjem njihovih metoda moći ćemo spriječiti daljnje krčenje šuma i uništavanje staništa u poljoprivredne svrhe te ograničiti razorne utjecaje čovjeka na okoliš.
Izvor: croenergo.eu