Svjetska potražnja za ugljenom će usporiti u narednih pet godina jer će obnovljivi izvori energije i energetska učinkovitost dobiti zamah, objavila je ovih dana Međunarodna agencija za energiju (IEA). Ipak, mnoge azijske zemlje će i dalje ostati vezane za ugljen, koji je, i pored toga što zagađuje atmosferu, cjenovno pristupačan i široko dostupan, navela je međunarodna organizacija sa sjedištem u Parizu u svojem najnovijem izvještaju.
“Zbog implikacija na kvalitetu zraka i emisije CO2, ugljen je na udaru kritike u posljednjih nekoliko godina, ali je prerano reći da mu je došao kraj”, naveo je Keisuke Sadamori, direktor Direktorata za tržišta energije i sigurnost u IEA. Predviđa se da će do 2021. godine udjel ugljena u svjetskom miksu proizvodnje električne energije pasti na 36 posto u usporedbi sa 41 posto u 2014. godini. U 2015. godini, globalna potražnja za ugljenom pala je prvi put u ovom stoljeću.
Velika nepoznanica u ovom scenariju je Kina, koja sa 50% sudjeluje u svjetskoj potražnji ovog energenta i gotovo sa 50% u globalnoj proizvodnji ugljena, a koja više od bilo koje druge zemlje utječe na globalne cijene ugljena. Proizvodnja električne energije iz ugljena u Kini je tijekom 2015. godine pala zbog usporavanja potražnje za energijom i diversifikacije koja je dovela do razvoja novih proizvodnih kapaciteta obnovljivih izvora i nuklearnih postrojenja, navode iz IEA.
Izvor: croenergo.eu