Gorska služba spašavanja pruža hitnu pomoć i spašavanje osobama koje su se ozlijedile, izgubile ili našle u nevolji u planinskim područjima, ali ne samo u njima. Važnost Gorske službe spašavanja jako je važna na području svakog grada i općine u našoj regiji. Njihova obuka, oprema i iskustvo omogućuju im brzu i učinkovitu reakciju na izazove specifične za okruženje.
GSS igra ključnu ulogu u obrazovanju ljudi o sigurnosti u planinama i nepristupačnim područjima. Pružaju informacije o sigurnom planinarenju, korištenju opreme, prepoznavanju opasnih situacija i pravilnom postupanju u slučaju nesreće. Time pomažu smanjenju broja nesreća i ozljeda. GSS također surađuje i s drugim službama hitne pomoći, policijom i vojskom kako bi osigurali koordiniranu i učinkovitu reakciju u slučajevima nesreća ili izvanrednih situacija.
O radu stanice Gorske službe spašavanja (GSS) Široki Brijeg novinar portala Vrisak.info razgovarao je s Draganom Marušićem, pročelnikom GSS-a Široki Brijeg.
Gorska služba spašavanja godinama uspješno djeluje na području Širokog Brijega. Jeste li zadovoljni s radom ove stanice. Na što ste najviše ponosni?
Gorska služba spašavanja stanica Široki Brijeg aktivno djeluje od 2012. godine. Iza nas je dugi niz godina uspješnog rada i mnoštvo odrađenih akcija i projekata. Radom stanice smo jako zadovoljni iako uvijek ima prostora za napredak. Nekako uvijek nastojimo od mogućnosti koje imamo izvući maksimum. Na ponos nam je svakako što smo uvijek aktivni po pitanju edukacija, nabavke opreme i rada na terenu što je vidljivo na samom odazivu članova na akcije.
Koliko imate aktivnih članova? Za koje ste sve vrste intervencija osposobljeni?
Trenutno brojimo 35 aktivnih članova društva, osposobljenih za spašavanje na kopnu, na vodi/pod vodom u ljetnim i zimskim uvjetima te speleo spašavanje. Također, stanica ima potražni tim sa psom tragačem.
Jeste li zadovoljni opremom koju posjedujete? Što vam je od opreme neophodno, a da trenutno možda nemate ili da je dotrajalo?
Oprema kojom raspolažemo i koju koristimo je potrošna stoga zahtjeva konstantna ulaganja i obnavljanje postojećih resursa. Trenutni prioritet nam je terensko vozilo koje je dosta staro i zahtjeva stalna ulaganja te sukladno mogućnostima i prilikama razmišljamo o nabavi novijeg vozila. Ono što bi unaprijedilo rad je svakako i dron s termo kamerom. Također, nabavka turno skija nešto je što se nalazi na listi prioriteta. Treba imati na umu da se radi o opremi koja zahtjeva velika financijska ulaganja te nam je uvijek dobrodošla pomoć kako od nadležnih institucija tako od naših donatora kojima ovom prilikom zahvaljujemo na dosadašnjoj potpori.
Prepoznaju li institucije vlasti u dovoljnoj mjeri GSS i pomažu li vam u radu?
U početku je ta linija bila jako slaba. Posljednjih godina smo ostvarili zadovoljavajuće oblike suradnje budući da su prepoznali potrebe i rad stanice. Treba imati na umu da nam je potpora potrebna konstantno i nadamo se da će sadašnja i svaka buduća suradnja ići u tom smjeru. U smjeru poticanja i jačanja stanice kao jedne važne komponente civilne zaštite.
Možete li izdvojiti neke od aktivnosti koje planirate u 2024. godini?
Budući da smo već duže vremena u pregovorima s Gradom Široki Brijeg za nove prostorije nadamo se da će taj projekt uskoro ugledati svjetlo dana. Što se tiče usmjerenih aktivnosti svakako obuke i starih i novih članova te vježbe i rad na projektima. A što se tiče rada na terenu situacije su nepredvidljive ali očekivane.
Primate li nove članove? Ako jeste, gdje se mogu javiti i je li im potrebno neko predznanje?
Svi koji žele biti dio gorske službe spašavanja, imaju dovoljno motivacije i želje za učenje mogu nam se uvijek javiti i dobrodošli su. Javiti se mogu na službene stranice stanice ili na broj GSS-a. Bitno je da je osoba svjesna i spremna odvojiti svoje slobodno vrijeme, učiti i napredovati. Što se tiče predznanja uvijek je dobrodošlo, ali nije uvjet budući da spašavatelji prolaze kroz ljetne i zimske tečajeve te tečajeve prve pomoći koji se svake godine konstantno održavaju.
Blidinje.NET/vrisak.info