Mora i oceani reguliraju klimu i temperaturu i čini 99 posto životnog prostora na Zemlji. Onečišćenjem mijenja se kemija oceana što ugrožava život i budućnost Zemlje, tvrdi autorica knjige “Seasick” Alanna Mitchell. Za nju je dobila nagradu Grantham za izvještavanje i poticanje svijesti o zagađenju oceana. Autorica je u svojoj knjizi zaronila ispod površine svjetskih oceana kako bi čitatelje osvijestila o važnosti njegove prirodne ravnoteže koja utječe na život na Zemlji. Kroz knjigu okupila je skupinu istraživača koji naglašavaju važnost oceanskih struja, koraljnih struktura i učincima zakiseljavanja, javlja 24sata.hr
– Kada bi sav život na zemlji nestao, oceanska bića bi opstala. Ali kada bi život u oceanu nestao, nestao bi i kopneni. Tijekom 4 i pol milijardi godina od kad postoji Zemlja u oceanu postoji život. Prvi oblici života na kopnu, biljke poput paprati i mahovine, nastali su prije samo 400 milijuna godina.
Životinje koje žive na kopnu došle su kasnije – kaže autorica i naglašava kako je ljudima teško shvatiti da svijet nije predodređen da ga koristimo onako kako nam odgovara ne mareći za prirodu.
– Biološki, ljudi žive u milostinji mora i oceana. Daje nam život i održava nas živima. Globalni ocean kontrolira ciklus ugljika planeta, određuje njegovu klimu i kroz rad fitoplanktona, osigurava svaki drugi dah kisika koji uzimamo. Kroz povijest čovjek nije tako gledao na more. Za njega je ono bilo beskrajan izvor hrane – kaže autorica. U knjizi spominje Veliki koraljni greben koji se proteže duž istočne obale Australije.
To je dobar primjer kako svijet u dubinama oceana treba izgledati. Dobar dio tog grebena nekim čudom je još uvijek veličanstveno netaknut. Autorica greben smatra posljednjim najboljim mjestom na Zemlji.
– Ovo je prirodno čudo svijeta. Daleko je najveći koraljni greben i isprepleten je s više od 2900 manjih grebena, uključujući neke od najstarijih koralja na svijetu. To je biološki rudnik zlata. Produktivniji je čak od tropskih šuma – tvrdi autorica i napominje kako je to morski ekvivalent najvećeg grada na svijetu.
Ovo je dom različitih biljnih i životinjskih vrsta. Teško je shvatiti ocean i njegovu važnost za život svih bića na zemlji. Vjetrovi su presudni za opstanak života u oceanu. Bez vjetra hranjive tvari ostale bi u dubini pa plankton ne bi mogao rasti. Bez njega nema hranidbenog lanca.
– Ocean je kompliciran i dodiruje svaki dio života. Svaka suza koju pustite završava natrag u oceanskom sustavu – zaključuje autorica.
Blidinje.NET