Ukoliko ste nedavno dobili prinovu u svojoj porodici, vjerovatno se pitate da li ove godine možete ići na zimovanje sa njom. Zimovanje sa malim djetetom svakako podrazumijeva mnogo veće pripreme nego zimovanje na koje ste do sada navikli, ali uz dobru pripremu, sve može proći kako treba.
U nastavku teksta saznajte koji je optimalan uzrast djeteta za odlazak na zimovanje, kao i šta je sve neophodno obaviti pred put kako biste bili sigurni da će vaš odmor proteći nesmetano i bez ikakvih poteškoća.
Zašto je zdravo bebu voditi na zimovanje?
Kao i za nas odrasle, svjež planinski zrak izuzetno je zdrav za bebe. Šetnja u kolicima će prijati bebi, a boravak u prirodi utiče na pravilan razvoj pluća i srca. Također, ukoliko vaše dijete ima slab imunitet, lošu krvnu sliku ili alergije, svjež planinski zrak donijeti će dodatne pogodnosti njegovom zdravlju.
U kom uzrastu beba može ići na zimovanje?
Ukoliko je zdrava, beba može krenuti na put sa vama već sa navršenih 2 mjeseca. Međutim, uzrast vašeg djeteta može uticati na destinaciju koju ćete morati da odaberete.
Naime, preporučuje se da bebe do godinu dana ne idu na nadmorske visine veće od 1000 metara, dok je za bebe do 18 mjeseci granica 1800 metara. Dakle, prema ovoj računici, Park prirode Blidinje bi bilo idealno za bebe koje su već napunile godinu dana.
Šta sve spakirati i kako se pripremiti za put?
Kada ste odredili destinaciju, vrijeme je da počnete da se pakirate. Ako idete na put sa bebom, očekujte da ćete morati da ponesete više prtljaga nego što ste inače navikli.
Ponesite sve što je vašoj bebi i inače potrebno, ali se pobrinite da svega imate i u rezervi. Ovo se prije svega odnosi na sredstva za higijenu i hranu, ali i na odjeću. Ponesite rezervne benkice, čarapice i ćebad.
Posebnu pažnju obratite na pakiranje za put – kada dođete na destinaciju sigurno ćete vrlo brzo naći neku prodavnicu u kojoj ćete moći da se snabdete eventualnim stvarima koje vam zafale, ali ukoliko se put do destinacije oduži, mala je vjerovatnoća da ćete usput imati gdje sve da nabavite.
Zato za put obavezno spremite rezervne pelene, kao i dohranu za mlijeko, sterilisane boce i dovoljnu količinu vode kako biste dohranu mogli usput da spremite, ili rezervna pakovanja kašica za bebe, u zavisnosti od uzrasta vašeg djeteta i njegovog režima ishrane.
Također, obratite pažnju na lijekove. Prilikom pakiranja za zimovanje od lijekova je neophodno spakovati toplomer i lijekove protiv temperature, antihistaminike, probiotike, sredstva za dezinfekciju i i kremu protiv sunca, kao i zdravstvenu knjižicu ukoliko putujete u okviru zemlje, a putno osiguranje ukoliko putujete u inozemstvo.
Kako da adekvatno pripremite svoje dijete za hladnoću?
Šetnja po hladnom i svježem planinskom vazduhu ima velike benefite za zdravlje.
Međutim, za razliku od odraslih, bebe nemaju sposobnost da se drhtanjem bore protiv hladnoće i povećaju svoju tjelesnu temperaturu, a također ne posjeduju ni dovoljno masnoća u svom tijelu koje bi ih zagrejale kada im je hladno. Zato je bitno bebu dobro utopliti, ali morate paziti i da je ne pregrijete.
Ponesite jedno ćebence viška, kao biste mogli da je dodatno utoplite ukoliko vas je vreme prevarilo, pa je hladnije nego što ste mislili.
Osim toga, dovoljno je dijete obući isto kao sebe, samo za jedan sloj više. Obucite ga slojevito kako biste mogli da regulišete temperaturu ukoliko je to potrebno, i obavezno pazite da ga ne utoplite previše, kako se ne bi pregrijalo.
Da li je djetetu previše toplo možete provjeriti na vrlo jednostavan način: ukoliko se dijete znoji na zadnjoj strani vrata, to znači da mu je pretoplo i da je potrebno da mu skinete sloj odjeće.
U kojim zimskim aktivnostima beba može da sudjeluje?
Odgovarajuća zimska aktivnost za male bebe jeste šetnja. Vrlo male bebe, ispod 3 mjeseca starosti, dovoljno je prošetati 15 minuta dnevno po hladnom zraku. Ukoliko pak vaše dijete ima više od godinu dana, šetnju po svježem zraku možete produžiti na 30 minuta.
Ukoliko je vrijeme sunčano, a temperatura iznad deset stupnjeva, u šetnji možete uživati i do 45 minuta, ali se pobrinite se svojoj bebi obavezno nanijeti kremu sa zaštitnim faktorom preko 50, kao i da je povremeno ponovo nanesete.
Ako puše jak vetar, pada kiša ili je temperatura mnogo ispod minusa, nemojte izlaziti u šetnju. Po takvom vremenu bolje je da tog dana ostanete u smještaju i uživate u nekim aktivnostima za unutra.
Odlazak na zimovanje sa bebom nije previše kompliciran. Sve što treba da uradite jeste da se dobro pripremite i spakirate sve što je potrebno, i moći ćete uživati u prvom zajedničkom zimovanju sa vašim mezimcem.Nadamo se da vam je ovaj tekst bio od koristi kao i da su vam naše smernice iskristalizirale šta je sve neophodno obaviti pred put sa djetetom. Nemojte se mnogo opterećivati i nervirati, jer ipak je najvažnije da se na ovom putu odmorite.
Foto:unsplash.com
Blidinje.NET