Pandemija korona virusa oduzela nam je mnogo toga, uključujući mogućnost putovanja izvan zemlje što smo lakše mogli prije.
U tim smo situacijama bili prisiljeni ostati u svojoj zemlji i pronaći način da provedemo slobodne dane, a jedan od njih bio je i obilazak naših planina i krajolika za koje nismo ni znali da postoje.
Zamislite samo – okruženi ste prirodom, ispijate prvu jutarnju kavu uz cvrkut ptica, daleko od ljudi, gužve i svih problema s kojima se svatko od nas susreo.
Ima li što ljepše?
Budući da ne boravite u ekskluzivnom hotelu u kojem je sve dostupno i na dohvat ruke, a mi se moramo bolje opremiti za kampiranje, u tekstu saznajte koje stvari trebate ponijeti sa sobom kako bi vam boravak u prirodi bio što ugodniji moguće.
# 1 Šator – vaš privremeni dom
Naravno, na prvom mjestu je šator u kojem morate ostati vani.
Pazite pri odabiru šatora ovisno o tome s koliko ljudi idete na kampiranje. Postoje manji šatori koji su namijenjeni samo za jednu osobu, kao i za dvije koji su općenito najprodavaniji. Većina šatora ima trijem, poseban dio koji služi za ostavljanje svega što ne možete unijeti u šator.
Prilikom postavljanja šatora pazite da je tlo ravna kako ne bi skliznulo tijekom spavanja i stavite ga u hlad kako bi izbjeglo da sunce točno udari u vaš šator, što nije nimalo ugodno.
Imajte na umu da ćete prilikom postavljanja šatora morati iskopati zemlju – ponekad i nekoliko puta kako biste adekvatno postavili svoj šator, zato je bitan izbor kvalitetne radne obuće jer ona služi da vas zaštiti od blata i kiše, kao i kamenja i neravnih terena, baš poput svega što je svakodnevno prisutno na gradilištima – za to je i dizajnirano! Radna obuća će vam biti od koristi tijekom cijelog kampiranja i svih aktivnosti koje ćete raditi u prirodi.
# 2 Vreće za spavanje – pružit će vam dodatnu udobnost
Vreće za spavanje razlikuju se ovisno o godišnjim dobima pa postoje vreće za zimu i ljeto.
Moderne su torbe lakše od starih vojnih i vrlo se lako pakiraju – sve što trebate učiniti je smotati ih i staviti u vlastitu futrolu. U pravilu, bez obzira na vrijeme, treba ležati u torbi sa što manje odjeće, jer je ona napravljena na način da održava toplinu vašeg tijela, odnosno da je vraća tijelu.
Uz vreću za spavanje idealno bi bilo ponijeti i podlogu za spavanje, jer tlo ponekad zna biti izrazito hladno, pogotovo ako idete u planine. Također, ako je tlo ispod vas neravno, puno kamenčića i korova, podloga će omekšati teren i učiniti spavanje ugodnijim.
# 3 Hrana – Birajte hranu koja se neće pokvariti
Vrlo često će vaš kamp biti miljama udaljen od prve trgovine i morat ćete se naoružati zalihama hrane i vode kako biste imali dovoljno za sve dane.
Idealno bi bilo planirati sve obroke za svaki dan unaprijed kako ne biste morali stalno razmišljati što učiniti, već da sve bude već unaprijed pripremljeno. Budući da nećete imati hladnjak, donosite hranu koja se ne kvari – primjerice konzerve, tjesteninu, povrće, voće i slično.
Kada je hrana u pitanju, trebat će vam mali štednjak prilikom pripreme hrane, ako se ne želite svakodnevno zamarati paljenjem vatre. Lako ćete pronaći rješenje po pristupačnim cijenama, a vjerujte mi, olakšat će vam boravak na otvorenom.
Naravno, trebat će vam i pribor za jelo kao i neko posuđe ili tanjuri. Lakša opcija je kupiti plastične tanjure da ih ne morate stalno prati, samo ih bacite i uzmete nove.
Za pranje suđa ne zaboravite ponijeti tekućinu za pranje posuđa kao i spužvu.
Dodatne stvari koje će vam olakšati kampiranje – higijena, repelent protiv komaraca, vatrogasna oprema
Iako boravite vani u šumi, nikada nećete biti potpuno čisti, ali barem možete učiniti nešto po pitanju osnovne higijene.
Dakle, potrebne su vam četkica i pasta za zube, sapun za ruke, vlažne maramice i ručnik. Ako idete ljeti, obavezno ponesite kremu za sunčanje kako vam se koža ne bi oštetila.
Kukci, krpelji, komarci na kampiranju prava su noćna mora! Svakako ponesite sredstvo protiv komaraca, inače ćete se boriti s njima svaki dan.
Kako ne biste sjekli šume, od kuće možete donijeti drvce koje će vam dobro doći za loženje vatre. Obavezno ponesite papir i hepo kocke, jer drvo ponekad zna biti mokro, što će vam otežati paljenje vatre.
Trebat će vam i dekica, jakna i trenirka, bez obzira hoćete li skladati zimi ili ljeti. Ako idete u planine, ljeti navečer zna biti jako hladno, pa ne bi bilo loše da uvijek u rezervi imate neku odjeću koja će vas grijati.
Izvor foto: unsplash.com