Tisuće hodočasnika iz svih krajeva okupilo se na Kedžari kako bi proslavili Divin dan. Program obilježavanja započeo je misom uočnicom u subotu koju je predvodio don Marko Šutalo, župnik župa Jablanica i Drežnica. Središnja sveta misa služena je danas u 11 sati koju je predvodio i nad njom propovijedao provincijal Hercegovačke franjevačke provincije fra Miljenko Šteko.
Euharistijsko slavlje svojim pjevanjem je uveličala klapa “Grga” iz Posušja. Prije početka Svete mise tradicionalno se čita tekst Poruke Dive Grabovčeve, a ove godine u ramskoj narodnoj nošnji izrekla je Nada Krešo. Poslije svečanoga misnog slavlja uslijedila je čašica razgovora te narodno veselje okupljenih hodočasnika.
Diva Grabovčeva je godinama inspiracija mnogim pjesnicima i umjetnicima. Povijesni događaj za hrvatski narod zapisan je 2016. godine kada je izvedena prva hrvatska opera u BiH “Diva Grabovčeva“, glazbeno-scensko djelo u četrnaest slika i četiri čina čije je stihove (libreto) napisao fra Ante Marić, a autor glazbe don Dragan Filipović. Truhelka je objavio i knjigu ‘Djevojački grob’, mnogi guslari i gangaši opjevali su Divu Grabovčevu. Poetskim zapisom književnika Ivana Aralice kao i likovnom interpretacijom, u obliku mjedenog spomenika, kipara Kuzme Kovačića iz 1998. godine Diva Grabovčeva postaje važnom sastavnicom duhovne povijesti Rame. Opjevao i popularizirao ju je i pjevač Marko Perković Thompson, a film na temu o ovoj hrabroj djevojci ‘Divin krik s Vrana’ autora Miljenka Karačića dobio je na Međunarodnom festivalu turističkog filma, 2012. godine, posebno priznanje za ‘iznimno kvalitetnu te dojmljivu redateljsku i scenarističku priču o davnim zbivanjima na ovom lokalitetu, u funkciji očuvanja baštine i daljnjeg razvoja hodočasničkog turizma’.
Diva je hrvatska mučenice koja je dala svoj život za Boga i vjeru, očuvavši tako ljubav svojih predaka prema Domovini i Bogu. Živjela je u 17. stoljeću za vrijeme turske vladavine. Mladi Tahir-beg Kopčić iz Kupresa htio je imati Divu za ženu. Lijepo ju je zaprosio, kada je imala dvadesetak godina, ali ona je odbila uz suglasnost svoje obitelji. Zatim je beg poslao svoje pomoćnike, da zaprose Divu u njegovo ime. Pronašli su je na paši sa stadom ovaca. Ona je ponovno odbila i čvrsto je bila pri svojoj odluci i pobjegla u planine. Tahir-beg Kopčić je tada ponovno došao, našao je, napao i ubio nožem. Pokopana je na Vran planini, ispred Kedžare. Od toga vremena do danas brojni hodočasnici dolaze na njezin grob i iskazuju počast. Na grobu se nalazi veliki kameni stećak, a pored njega brončani kip koji prikazuje Divu u klečećem položaju s uzdignutom glavom prema nebu.
Blidinje.NET