Jesmo li spremni za more i sunčanje? Stručnjaci već godinama spominju štetnost prevelikog izlaganja suncu i njegovom UV-zračenju. More i sunce u kombinaciji imaju i dobrih učinaka, a ne samo onih loših. Sami smo odgovorni za svoje zdravlje i način provođenja vremena na plaži. Svi već znamo da podnevno sunce šteti našoj koži, čini je suhom, izaziva alergije i opasne madeže (melanome). Izbjegnimo zato sunčanje u periodu između 11 i 16 sati. Ostalo vrijeme je poželjno za naše zdravlje.
Boravak na suncu hrani našu kožu vitaminom D i potiče prirodno tamnjenje kože. More, najljepše na svijetu, puno raznih vrsta mineralnih soli potiče cirkulaciju i jača mišićni tonus.Trebamo što više plivati i često ulaziti i izlaziti iz mora. Dobro bi bilo da više vremena provedemo u moru negoli na plaži. Koristimo kreme s velikim zaštitnim faktorom prilagođenim svojoj koži. Svjetlija koža traži i veći zaštitni faktor, a onoj tamnijoj bit će potreban manji faktor. Pijmo dosta tekućine i po mogućnosti nosimo šešir i sunčane naočale. Lijepo je dobiti brončanu boju kože, ali ne žurimo u tome. Ništa ne ide preko noći. Nakon nekoliko dana sunčanja i korištenja krema s odgovarajućim zaštitnim faktorom možemo primjeniti “dalmatinsko ulje za sunčanje”. Otkrit ćemo vam njegove sastojke.
Ako već niste napravili svoje ulje za sunčanje, krenite što prije, bit ćete zadovoljni. Za ovu uljnu smjesu bit će nam potrebno maslinovo ulje, mladi zeleni orasi, mrkva i neven.
Orahe isjeckati što sitnije, mrkvu naribati, dodati nevenovih latica ukoliko imamo. Sve pomiješati i staviti u teglu s maslinovim uljem. Ostaviti u polusjeni 40 dana. Povremeno promiješati. Nakon toga procijediti i koristiti prilikom sunčanja. Svi će se diviti vašoj boji kože. Omjer sastojaka: 2,5 dl maslinovog ulja, 6-7 oraha, dvije mrkve, nekoliko cvjetova nevena.
Blidinje.NET