Završio je prvi znanstveno – istraživački kamp kojeg je organizirao Regionalni resursni centar ReReC u sklopu projekta “Kampanja za zaštitu i održivo upravljanje područjem prirodne vrijednosti vrelo Borak s kanjonom rijeke Lištice”.
Projekt je podržan od strane Centra za Promociju Civilnog društva/CPCD iz Sarajeva u okviru projekta “Misli o prirodi!” kojeg financira Švedska.
Znanstveno – istraživački kamp se održavao u trajanju od tjedan dana (15. – 22. kolovoza 2023.) u cilju valorizacije prirodnih vrijednosti vrela Borak s kanjonom rijeke Lištice.
Sljedeći kamp se planira u rujnu, a na osnovu dobivenih rezultata, tim eksperata će izraditi Studiju opravdanosti zaštite ovih područja.
Paralelno s održavanjem kampa druga ekspertna skupina u sastavu predstavnika ministarstava ŽZH, predstavnika četiri općine (Široki Brijeg, Grude, Posušje i Ljubuški) i Javnog poduzeća Park prirode Blidinje te članova ReReC-a i partnera na projektu priprema zakonsku i stručnu osnovu za pokretanje procedure zaštite vrela Borak i kanjona rijeke Lištice kroz kategoriju Spomenika prirode.
Zajedno izrađuju prijedlog Zakona o zaštiti prirode za Županiju Zapadnohercegovačku, čijim izglasavanjem će sva zaštićena područja u ŽZH usuglasiti svoj status i održivo korištenje prirodnih vrijednosti s novim zakonskim rješenjem.
Da bi se prikupili podaci javnog mijenja o njihovoj informiranosti o stanju i opravdanosti uspostave zaštite i održivog korištenja prirodne vrijednosti vrela Borak s kanjonom rijeke Lištice, na području općina Široki Brijeg i Posušje ReReC s partnerima na projektu (Udruga “Centar za okoliš Horizont”, Udruga “Pradidova stina”, Referentna grupa, Udruga “Pangea”, Ekološka udruga “Lijepa naša” i Udruga “EHOO”) provodi anketiranje lokalnog stanovništva i ključnih dionika.
Ovi podaci će poslužiti u kreiranju Zakona o zaštiti prirode i budućih planova upravljanja vrelom Borak i kanjonom rijeke Lištice.