Davne 1856. godine, Andrew Waugh nakon nekoliko godina izračuna podataka objavio je visinu Everesta (tada poznatog kao Vrh XV) od 8840 metara. Ona je kasnije korigirana te je 9. listopada 2005., nakon nekoliko mjeseci mjerenja i izračuna, državni ured izmjere i kartiranja NR Kine službeno je objavio da je visina Everesta 8844,43 m.
Visine planina na Zemlji se mjere od razine mora i ne temelje se na snijegu i ledu koji pokrivaju njene vrhove nego na najvišoj točki stijene koja se nalazi ispod toga. Ukoliko bi se mjerile od samog podnožja tron najviše planine držala bi Mauna Kea na Havajima.
Mount Everest usitinu kontinuirano raste i to svake godine za pola centimetra. Iako se to ne čini puno to je cijeli korak više nego kada su prvi put na njega kročili Novozelanđanin Edmun Hillary i Nepalac Šerpa Tenzing Norgay.
Obzirom da Geoidna undulacija baca sumnju na preciznost dosadašnjih mjerenja, britanski tim stručnjaka iz British Antarctic Survey (BAS) koji godinama istražuje utjecaje klimatskih promjena na količine leda na ledenjacima na Antarktici je na poziv NR Kine odradio nova mjerenja debljine snijega na samom vrhu, te su došli do šokantnih saznanja.
Zbog globalnog zatopljenja visina vodenih površina u svijetu se povećala a time i referentna točka nadmorske visine. Pored toga su pronašli da i prethodno izmjerena količina snijega i leda na vrhu nije 1 metar koliko se do sada vjerovalo, nego cijelih 16 metara!
Nova objavljena visina je stoga 8.832 metra s preciznošću od ±0.21 m.
Ovo značajno smanjenje će zasigurno privući mnoge koji se prije nisu usudili, a naše Društvo će u sklopu svojih aktivnosti pokušati organizirati građanski izlet na Mt. Everest u što skorije vrijeme.
Blidinje.NET/HPD Prenj 1933.