1. Narcisi su jedno od prvog proljetnog cvijeća koje se pojavi u vrtovima; što južnije, to ranije procvjetaju. Nije rijetkost pronaći ih u punom cvatu i u veljači. Postoji gotovo 200 vrsta narcisa i 25.000 hibrida. Dakle, narcise nam nikad ne mogu dosaditi.
2. Simbol su sreće. Kinezi smatraju osobito dobrom znakom procvatu li u veljači, za njihovu Novu godinu. Službeno, cvijeće su koje se poklanja za desetu godišnjicu braka.
3. Imaš li u kući narcise u tegli pripazi – lukovice, ali i svi ostali dijelovi biljke su otrovni. Nijednoj se divljoj životinji poput vjeverice neće dogoditi da se zabuni i pojede ih. Nestašnom kućnom ljubimcu poput psa takva bi greška mogla stvoriti dosta problema. Simptomi trovanja su mučnina, povraćanje, proljev.
4. Želiš li ih staviti s drugim cvijećem u vazu, narcise prvo moraš 24 sata držati same u vodi, baš zbog otrova koje sadrže, a ima ga i u onoj želatinoznoj tekućini koja se pojavi kad prerežeš stabljiku.
5. Međutim, kao lukovice ih bez problema možeš saditi među drugo proljetno cvijeće – zumbule, šafrane, tulipane. Dapače, dobro ih je miješati s tim cvijećem jer svako cvate u svom ritmu pa će uvijek biti cvjetova u gredici ili loncu.
6. Narcise su jedno od cvijeća koje je najlakše uzgajati i svake se godine u vrtu samo pojave na mjestu gdje su rasle prošle godine. No, pripazi na sljedeće: nakon što ocvatu, nemoj odmah odrezati lišće. Ono je potrebno da lukovica ponovno varti “snagu”. Odreži ga tek kad sasvim požuti.
7. Narcise su poput mede: treba im zimski san. Lukovice trebaju prezimiti nekoliko mjeseci na hladnom kako bi se pripremile za proljetni rast. Kad ih obasja proljetno sunce, krenut će iz zemlje. Imaš li ih u posudi u kuću, preko zime ih smjesti na neko hladno mjesto.
Blidinje.NET/miss7.24sata.hr