Više od 1000 akcija spašavanja zalutalih izletnika odradio je u 2015. godini sa svojim kolegama pročelnik HGSS-a Vinko Prizmić. Stoga smo njega i jednog od naših najiskusnijih alpinista Stipu Božića upitali za savjete koje je neophodno upamtiti ako planirate makar u šetnju planinom. Naime, kako ističe Vinko Prizmić, HGSS s planine najrjeđe spašava planinare koji su prošli edukaciju i u planinu idu organizirano.
– S druge strane, stranci za koje ne znamo jesu li planinari pa ih svrstavamo pod turiste često zanemaruju opasnosti te specifičnosti našeg područja – kaže Prizmić.
Naprimjer, dodaje, jako sunce u Dalmaciji koje se reflektira od mora i bijelih stijena, ljuti krš i nepregledan prostor pun škrapa za koji se može reći da je poput labirinta. Vidljivost je dobra i turistima se čini da je lako prošetati primjerice do Biokova i onda upadnu u klopku. Stoga, savjetuje Stipe Božić, krećete li ljeti u šetnju planinom, obavezno trebate ponijeti ruksak u kojem su hrana i voda za taj dan, baterijska svjetiljka i mobilni telefon s punom baterijom te torbica s prvom pomoći. Dodaje da u ruksak stavite i odjeću – rezervne majice koje, kad su mokre od znoja, trebate mijenjati ako se zaustavljate dulje od deset minuta.
Savjetuje da vas ne zavaraju vrućine te da je i ljeti poželjno ponijeti goretex vjetrovku ili kišnu kabanicu. Božić kaže kako bez obzira na vrijeme trebate u naprtnjači imati rezervnu odjeću zbog iznenadne promjene vremena. Radi jakog UV zračenja u planinama, mažite se zaštitnim kremama za sunčanje, nosite sunčane očale i pokrivalo za glavu. U planinu treba krenuti što ranije, u zoru, kad je svježije, a time dobivate više vremena za povratak.
– Za snalaženje u planini korisne su planinarske karte. Još korisnije su digitalne karte u pametnim telefonima, ali ih treba koristiti racionalno jer troše puno baterije. Svakako je preporučljivo ponijeti dodatne baterije za pametne telefone – kaže Božić.
Objašnjava da je najbolje držati se obilježenih staza. Takve su staze najčešće već ucrtane u digitalnim kartama koje koriste “OpenStreetMap” servis detaljnih karata terena. Najpoznatija aplikacija koja koristi te digitalne karte je Gaia GPS.
– Naše su planinarske staze dobro prohodne, samo treba paziti da ne skrećete s njih – kaže Božić. Ako se izgubite, prvo trebate nazvati 112 i tražiti da vas spoji s dežurnim iz HGSS-a. Za zaštitu od zmija dovoljno je nositi lagane planinarske cipele s čarapama i duge nogavice. Nikako se ne preporučuje u planine ići u kratkim hlačama ili sandalama, a o japankama da i ne govorimo – upozorava Božić.
Dodaje kako je u slučaju ozljede najvažnije što prije zaustaviti krvarenje. Kod simptoma toplinskog udara ili sunčanice treba potražiti hladovinu, uzeti puno tekućine i čekati pomoć.
Život posvećen planinama
Stipe Božić se alpinizmom počeo baviti u mladosti, krajem 60-ih godina prošlog stoljeća, pa je već sa 17 savladavao prve ozbiljnije vrhove. Dva puta se popeo na Mount Everest, a savladao je i sve najviše vrhove na svim kontinentima. Bavio se speleologijom i ronjenjem.
Važne mjere opreza
Računajte na moguću promjenu vremena, ponesite rezervnu toplu odjeću, kapu te zaštitu od kiše i vjetra
Uvijek nosite baterijsku svjetiljku, svijeću i šibice
Zbog mogućnosti ozljeda poželjna je torbica prve pomoći s nekoliko flastera i zavojem te aluminijskom termo (astro) folijom
Na svakom duljem izletu nosite planinarsku zemljopisnu kartu i po mogućnosti kompas
Pratite vremensku prognozu i prisjetite se da u planinama nema internetskog signala.
Važni brojevi
Broj 112 je besplatan, a centar za sve hitne situacije može se kontaktirati u svako doba dana i noći. Operateru je važno reći koju službu trebate. Broj hitne pomoći je 194, a policije 192.
Pravila ponašanja i kako pozvati pomoć
Naučite sve o nižim planinama – budite iskusni
Ne idite u planinu sami, ne odvajajte se od skupine
Upišite se u knjigu posjetitelja na planinarskim domovima
Dolazak na vrh je manje od pola puta, odustanite dok možete
Ako je žega, sklonite se u hladovinu
Noću je dobro potražiti zaklon ispod stijene ili stabla
Ako je u blizini potražna ekipa ili helikopter, izađite na čistinu, istaknite odjeću jarkih boja, podignite obje ruke uvis u obliku slova Y što znači Yes – trebam pomoć ili samo jednu ruku, što znači No – ako vam pomoć ne treba
Dobro je znati…
za planinarenje vam je potrebna dobra informacija kamo želite ići i koliko ste na to pripremljeni
provjerite opremu te imate li dovoljno hrane i pića s obzirom na duljinu i težinu puta na koji ste se odlučili poći
pri uspinjanju uvijek morate računati na to koliko će vam vremena trebati za povratak
nikada ne krećite u planinu sami, a ako se to i dogodi, obavijestite najbliže o pravcu kojim planirate ići
obvezno sa sobom ponesite napunjeni mobilni telefon.