Orasi su prava jesenska poslastica, kao i kesteni. Ova prirodna hrskava grickalica bogata je mastima te se zbog toga preporučuje jesti maksimalno 30 grama dnevno, ako želimo sačuvati svoju figuru. Ono što malo ljudi danas zna je da se i ljuska oraha, kao i zeleni omotač mladih oraha, te lišće stabla oraha mogu koristiti u zdravstvene svrhe. Sa svim svojim elementima, orah je plod pun antioksidansa i hranjivih tvari i zbog toga ne bismo trebali preskakati grickanje 30 grama dnevno.
Znate li koje su posljedice prejedanja orašastim plodovima?
Antioksidansi u orasima su juglon, telimagrandin i morin, koji se nalaze u vrlo malo namirnica. Dok juglon u prirodi spriječava klijanje drugih biljaka, on ima antibiotičko i protugljivično djelovanje, a najviše se nalazi u lišću stabla oraha. Zbog njegove toksičnosti, savjetuje se koristiti mlade listove oraha. Uz antioksidanse, vrlo je važno zapamtiti kako su orasi bogat izvor omega-3 masnih kiselina te se zbog toga preporučuju za one koji se drže veganske prehrane jer će im dati ono što osobama normalne prehrane dalo meso ribe. Orah sadrži i neurotransmiter seratonin, poznat još kao i hormon sreće, a osim što će vas učiniti sretnijim, također će vas i zasititi. Šačica oraha puno je bolja za utežavanje žudnje za grickanjem, a tako ćete preskočiti i kaloričnije alternative.
Zeleni orasi
Orasi se u Turskoj tradicionalnoj medicini koriste kao lijek za probleme sa žlijezdama, čak i sa štitnjačom. Razlog tome je što orasi udvostručuju razinu tiroksina, hormona kojeg luče štitne žlijezde. U Turskoj se koristi lijek, odnosno sok od kuhanih zelenih oraha, no za ovu svrhu možete koristiti i ulje od oraha, na primjer kao aromatični dodatak preljevima za salete. Neka su istraživanja pokazala kako upravo zelene ljuske sadrže najviše tiroksina, iako nisu vrlo ukusne.
Istraživanja su pokazala i kako orasi imaju svojstva kojima mogu usporiti rast tumora, kao i što upola smanjuje šanse od razvoja raka. Studije su provedene na miševima koji su bili na „dijeti s orasima“ te se pokazalo kako je nakon nje, smanjen razvoj raka prostate do 30, odnosno 40 posto.
Ljuske oraha
Spominje se i kako je moguće koristiti i ljuske od oraha i to za uklanjanje zubnog plaka. To možete postići kuhanjem ljuski u vodi do trena kada omekšaju, oko 10 minuta. Zatim stavite četkicu nekoliko minuta da se natapa u toj vodi i zatim pet minuta perete zube s time, dodirujući svaki kutak svakog zuba. Usitnjene ljuske mogu očistiti mjesta koja ne možete očistiti zubnim koncem. Nakon pranja zubi, dobro isperite i usta i četkicu.
Također se mogu koristit i listovi stabla oraha za liječenje blagih površinskih upala kože. Dvije žličice usitnjenih listova dodajte na jednu šalicu uzavrele vode, pustite da se ohladi i nanesite na kožu. Za liječenje ekcema preporučuje se i dodavanje dodavanje jedne šake usitnjenih listova oraha u vodu kada se kupate.
Blidinje.net/ordinacija.vecernji.hr