Topla i vlažna mjesta nikad nisu dobar izbor za skladištenju hrane, a dodatan razlog je i taj da moljci obožavaju takva ‘staništa’. Zato hranu nikad ne čuvajte u kuhinjskim ormarićima koji su iznad štednjaka, savjetuje nutricionistica Vesna Bosanac.
Namirnice je najbolje čuvati u posebnim staklenkama s poklopcima. Hrana u plastičnim ambalažama lak je plijen za moljce, ali i druge kukce jer lako ulaze unutra i polažu ličinke. Male štetočine veliki su obožavatelji cjelovitih žitarica, posebice smeđe riže, heljde, prosa i brašna.
– Općenito je najbolja preporuka ne kupovati goleme količine žitarica nego onoliko koliko nam treba. Prerađene žitarice su otpornije na kukce i kvarenje jer im se tijekom prerade skidaju klice i ulje. Neprerađene namirnice zadržavaju mast te su zato osjetljivije na kukce i kvarenje – pojašnjava nutricionistica. Kuhinjske ormariće treba redovito čistiti tijekom cijele godine, a tu su, osim mješavine octa i vode, dragocjena eterična ulja.
– Moljci ne podnose miris lavande, cedra, citronele i pačulija. Kap ulja stavite na vaticu i smjestite u kuhinjske ormariće – savjetuje aromaterapeutkinja Anamarija Pažin Morović.
Ne podnose miris ulja lavande I citronelle
Prava lavanda i lavandin, citronella (limunska trava), cedrovi i pačuli odbijaju moljce. U ormariće s hranom stavite vatu na koju ste nakapali kap eteričnog ulja lavande, savjetuje aromaterapeutkinja.
Jednostavna zamka za moljce
Od komadića drveta i špage napravite privjesak, drvo nakapajte s nekoliko kapi ulja pačulija i privjesak objesite na vješalice u ormaru ili u kuhinjski ormarić. Ako ne volite mirise pačulija, možete dodati kap eteričnog ulja limuna ili grejpa.
Blidinje.NET/24sata.hr