Borova Glava, zadnja je padina planine Vrana i strmo se spušta u jezero Blidinje. Brdo je golo, obraslo travom, a u svom južnom dijelu drži u naručju malo groblje Borovu Glavu. Groblje čuva bol i tugu 1942. godine. Četnici su uz pomoć Talijana prodrli na plato Polja i poklali mnogo nevinih ljudi, civila. Ne samo u Modrušu koji je pod Borovom Glavom, već i u Risovcu, u Dugom Polju, u Badnjima, na Sesaruši, na Barama, na Konjskom i drugim dijelovima Polja. S Borove se Glave vide skoro sva nabrojena mjesta. Zato je tinjala pobožna želja, na toj predivnoj uzvisini, na kojoj je uvijek lahor, ili jaki vjetar, uzdići svim ubijenim na Poljima križ.
Križ visine 15metara postavljen je 17. listopada 2017. u čast sv. Bernarda, zaštitnika planinara, a projekt je pokrenut na inicijativu Ekološko turističke udruge “Blidinje”, uz podršku općine Posušje, općine Tomislavgrad, H.P.D. Pločno ,P.D. Orlova stina, Udruge Visit-Blidinje i Franjevačke kuće molitve “Masna Luka” . Inicijalni sastanak tim povodom održan je 14. svibnja 2017. u planinarskom domu „Orlova stina“. Postavljanju križa nazočili su fra Sretan Ćurčić duvanjski gvardijan i fra Petar Krasić ravnatelje Franjevačke kuće molitve koji je blagoslovio temelj. Nakon što križ u potpunosti bude završen bit će blagoslovljen, nadamo se već sljedeće godine na svetoj misi koja će se na ovom mjestu služiti svake godine prve nedjelje iza Velike Gospe.
Prva je sveta misa slavljena 19. kolovoza 2018. godine u podne. Svetu je misu predvodio kapelan Polja fra Ante Marić uz koncelebraciju fra Petra Krasića. Na svetoj je misi bilo skoro četiri stotine vjernika, a preko stotinu ih je pristupilo sv. pričesti. Puhala je bura, i to baš jako. Pod Borovom je Glavom i u Poljima nije bilo, ali je na Borovoj Glavi puhala. No, vjernicima i fratrima nije smetala. I jedni su se i drugi na tu buru, i na razne nedaće kroz našu povijest i danas navikli. Fra Ante je propovijedao o značenju i smislu patnje i križa, te o značenju križa na Borovoj Glavi koji će biti naša zahvala našim ubijenima, koji su život dali za vjeru, Boga, svoj dom i svoju obitelj. Misna je čitanja čitala Antonija Bakula. Nakon svete mise pod križem su se fotografirali svi prisutni.
Dogovorili smo se da ćemo do slijedeće sv. mise pod križem imati ispisana imena svih poginulih na Poljima u Drugom svjetskom ratu i poraću i Domovinskom ratu. Na stranicama ćemo ovoga portala objaviti njihov popis i tražiti njegovo ažuriranje do kraja ove godine, kako bi početkom slijedeće godine bio spreman za kamen. To su naši poginuli, i njihove obitelji koji su im po grobljima Polja sačuvali ime i mjesto ukopa i te kako zaslužili, a time će i ovaj križ na Borovoj Glavi imati svoje puno značenje.