U prošlogodišnjem prosincu za Makarsku je vladalo puno veće zanimanje negoli ranijih godina. Naime, podaci makarske Turističke zajednice govore o gotovo 1500 noćenja, što je dvostruko više od prosinca 2017. Ovih dana turistička slika potpuno je drugačija. Osim hotela Biokovo u kojem se odmara desetak gostiju, vrata na svim ostalim hotelima su zatvorena. Može se računati na još nešto malo popunjenih kreveta u privatnom smještaju. Ima li načina za probuditi uspavani turistički potencijal od preko dvadeset tisuća postelja, od čega najviše u apartmanima i sobama, a koje nude petnaestak tisuća? Ta brojka do ljeta će narasti, procjene su, za još tisuću.
Kvalitetni programi i jače brendiranje Makarske rivijere put je za produljenje sezone. Međutim, i u zimskim danima Podbiokovlje ima svoj adut, ali neiskorišten. Samo dvadesetak minuta od gradske rive na Biokovu sniva snježna divota u kojoj uživaju samo rijetki. Zato bi planovi gradske vlasti u kojima je prioritet izgradnja Žičare Makarska-Biokovo trebali donijeti zimski procvat u uspavanu turističku ponudu. Važno je da oko ovako značajnog projekta postoji politička volja. Ideja o žičari na Biokovo nije od jučer. Još šezdesetih godina krenule su prve inicijative, a pok. gradonačelnik Ante Novak, gotovo je ‘živio’ za dan kada će krenuti žičara.
Prošla su desetljeća, čine se napori, i za očekivati je da bi Makarska žičaru mogla imati do 2023. godine. Tako se nada Hloverka Novak Srzić, direktorica makarske Turističke zajednice. Kaže, sve što makarsko Gradsko vijeće i Gradska uprava rade ide k tome. Od Ministarstva turizma očekujemo zeleno svjetlo za sredstva potrebna za Idejni projekt za izgradnju žičare. Ovih dana dok prekrasne fotografije snimljene na Biokovu obilaze svijet svi zaljubljenici u prirodu i snježne radosti, ako se realizira projekt, tu će ljepotu moći doživjeti vlastitim stopama na stanici žičare na 155 metara nadmorske visine, s pogledom na pola Jadrana.
Blidinje.NET/dalmacijadanas.hr