Uspon na Aconcaguau za njih je više od običnog uspona, budući da ga organiziraju kao posvetu prvom predsjedniku i osnivaču Hrvatskog planinarskog kluba sv. Mihovil Zlatiboru Prginu koji je tamo preminuo baš na današnji dan prije 20 godina, u pokušaju uspona na Aconcaguau.
– Nadamo se da ćemo imati privilegiju da nas planina pusti do samog vrha jer smo prvi ekspedicijski tim iz naše županije koji će to pokušati od ’99.godine, kako bi odali počast našem neprežaljenom kolegi planinaru – kazala je Antonia Viljac iz HPK sv. Mihovil.
Za taj zahtjevan uspon šibensko-splitska četveročlana ekipa sprema se već mjesecima. U planinama su proveli svaki vikend, a ni teretana im nije bila strana jer na leđima nose više od 25 kilograma najrazličitije opreme i hrane. Njih četvero prvo pdlaze u base camp Plaza de Mulas na 4.200 metara gdje će im mule prenijeti transportne torbe sa svom opremom, a potom ih čekaju visinski kampovi Nido de Condores na 5.400 i Colera na 5.900 metara.
– Od base campa sami na leđima nosimo opremu, hranu i šatore, a odabrali smo opciju da ne spavamo u base campu u čvrstom objektu, nego odmah želimo iskusiti planinu i uvjete spavanja u šatoru, tako da ih moramo nositi četiri i naizmjenice ih postavljati u visinskim kampovima.
Uspon na najviši vrh Južne Amerike je izuzetno fizički i psihički zahtjevan budući da sami uspon traje deset dana, uz višednevne aklimatizacijske i pripremne uspone. Spava se u snijegu na temperaturama i nižim od 30 stupnjeva ispod nule, susrest ćemo se s ledenjacima i ledenjačkim pukotinama, a uspon zahtijeva i vrhunsku opremu prilagođenu usponima u visokim gorjima. Također, sami brinemo o prehrani, moramo dobro izračunati koliko hrane ponijeti, paziti koliko nam punjenja za plin za kuhala treba, a deset dana morat ćemo jesti dehidriranu hranu koja je najbrža za pripremu jer je potrebno malo vode i podgrijavanja. Poučeni iskustvom i savjetima iskusnijih visokogoraca, nosimo naš pršut i pancetu, što nam se u Rusiji pokazao kao pun pogodak jer smo na kraju hranili cijeli kamp! Ipak je domaće najbolje! – govori Viljac pred zahtjevan uspon.
Inače, uzrok nesreće u kojoj je prije 20 godina poginuo Zlatibor Prgin nikad se točno nije saznao, a pretpostavlja se da je riječ o smrzavanju. Tada je na najviši vrh Južne Amerike išlo šest članova kluba, ali je većina odustala od uspona zbog nevremena koje se približavalo.
Blidinje.NET/sibenik.in