Inače, svake godine u Rusiji nastane preko 60 milijuna tona ove vrste otpada, što je skoro 400 kilograma otpada po stanovniku Rusije. U Švedskoj se on prerađuje u skupu energiju po tehnologiji Waste-to-energy. Švedski diplomat je kao primjer naveo podatke iz 2015. godine, kada je iz smeća izvučeno 14,7 teravat sati toplinske i 2,3 teravat sati električne energije. On je dodao da se u Švedskoj svake godine spali preko dva milijuna tona smeća, što nije dovoljno za proizvodnju ekološke energije, tako da su oni prisiljeni otpad nabavljati u inozemstvu.
Trenutno Švedska ima tri glavna partnera na ovom polju: Norvešku, Veliku Britaniju i Italiju. Iz ovih zemalja uvozi oko 1,3-1,5 milijuna tona čvrstog komunalnog otpada, što Šveđanima omogućuje ne samo dobivanje jeftine energije, nego i zaradu na reciklaži otpada.
Zanimljivo je da je u Švedskoj razina prerade smeća dostigla već praktički 100%: preko 50% smeća odlazi na ponovno korištenje, otprilike isto toliko se prerađuje, a 0,8% se pretvara u izvore energije. Veleposlanik je istaknuo da je Švedska spremna svoje iskustvo podijeliti s Rusijom i da se nada da će dvije zemlje uspjeti postići obostrano koristan dogovor kada se radi o prodaji-kupnji otpada.
Blidinje.NET/croenergo.eu