Zemlja opasnom brzinom gubi prirodna staništa, a već sada možemo reći da je pod čovjekovim utjecajem već polovica našeg planeta od prirodnog staništa postala tlo koje je pod utjecajem ljudskih aktivnosti.
Samo u posljednjih 20 godina ljudske aktivnosti su prirodna staništa u takvo tlo pretvorile više od 4 i pol milijuna četvornih kilometara prostora, to jest ekvivalent dvije trećine Australije.
Ovi rezultati predstavljeni su u studiji koju je provelo nekoliko sveučilišta i nevladinih organizacija, uključujući i Wildlife Conservation Society (WCS). Istraživanje je objavljeno u publikaciji Conservation Letters povodom UN-ove Konferencije o biološkoj raznolikosti koja će se održati u Cancunu 17. prosinca.
Uništavanje staništa, objašnjavaju znanstvenici, još uvijek daleko nadmašuje njihovu zaštitu u mnogim dijelovima planete, unatoč bezbrojnim naporima zaštite.
“Kao rezultat gubitka staništa, prošlih i trenutnih, gotovo polovica ekoregija u svijetu može se svrstati u regije pod vrlo visokim rizikom”, kaže James Watson sa Sveučilišta u Queenslandu, jedan od autora studije. Ekoregije pod visokim rizikom, nalaze se na svim kontinentima, no najviše ih ima u Europi, južnoj i jugoistočnoj Aziji, Sjevernoj Americi i zapadnoj Latinskoj Americi, zapadnoj Africi i Madagaskaru.
croenergo.eu