Tijekom povijesti, žene u znanosti nisu bile zastupljene kao i muškarci. No ipak, napravile su neke od ključnih otkrića, a danas su žene u razvijenom svijetu ravnopravne sa muškarcima u gotovo svim ljudskim djelatnostima, pa tako i znanosti. Pročitajte neke od pripadnica ljepšeg spola u znanosti.
Hypatia iz Aleksandrije bila je grčka filozofkinja u Egiptu i prva dokumentirana žena u matematici. Živjela je od 350-415 godine nove ere.
Francuskinja Émilie du Châtelet bila je matematičarka i fizičarka, a kruna njezinog stvaralaštva je bio prijevod i komentiranje Newtonovoe knjige Principia Mathematica. Taj prijevod se i danas smatra standardnim prijevodom velikog djela na francuski jezik.
Lise Meitner je austrijska fizičarka koja je radila na području nuklearne fizike i radioaktivnosti. Bila je dijelom tima koji je otkrio nuklernu fisiju, za čije je otkriće dodijeljena Nobelova nagrada Ottu Hahnu. Za svoj znanstveni rad nagrađena je nagradama Lieben Prize (1925), Max Planck Medal (1949) te Enrico Fermi Award.
Otkriće u astronomiji napravila je amerikanka Henrietta Swan koja je otkrila poveznicu između sjaja i perioda promjenjivih zvijezda Cefeida. Iako za njezina života otkriće nije bilo prepoznato, ono je omogućilo znanstvenicima da mjere udaljenost između Zemlje i udaljenih galaksija.
Marie Curie dobitnica je čak dvije Nobelove nagrade, jedne za fiziku 1903., a druge za kemiju 1911. godine, čime je postala jedna od dvije osobe kojima je to pošlo za rukom. Bila je kemičarka, a istakla se na području radiologije gdje je sa suprugom Pierrom otkrila dva nova kemijska elementa: radioaktivni radij i polonij.
Cijeli popis žena u znanosti pročitajte ovdje.
Blidinje.NET/cudaprirode.com